Dollarama Grocery Challenge- Budgeting Series Part 2

Please follow and like us:

Hi There!

Welcome to the Dollarama Grocery Budget Challenge!  Where you eat lunch, dinner and dessert or snacks, from foods purchased at the Dollarama!

I thought I would continue from my last post with a few examples to help you get your creative mind in action!

I know for a fact that there are many reasons why planning for a week can be hard, and budget is the Number 1 reason on my list.  I want to be able to make whatever I want, when I want it, but there are too many things that make that an impossibility! So, that makes your grocery budget and its flexibility( or lack there of) incredibly important!

So, I am going to assume that healthy eating is important, and that you have no specific dietary restrictions other than cutting out the crap!

I am also going to assume the you are short on time as well as cash, so getting what you can all in one shop is helpful.  Generally, I wouldn’t advocate that kind of grocery shopping because splitting your shopping to get you the best quality and the best price are very important tips to keep in mind. Plus Dollarama doesn’t carry foods like cow’s milk, eggs or cheese. (But almond and soy milk are available!For $2 a carton!)

But this is just one week, and it’s a game. So there!

I’ve included a picture here of the menu I devised based on what I found this week at the Dollarama.  I hope you can see it clearly!

Here’s a break down:

Monday Lunch is sandwiches.  Depending on what you like you can have pbj’s or tuna, chicken, ham or lunch meat…all available at the Dollarama, including wonder bread!(in some locations)

Monday Dinner is Pasta with tomato sauce and parmesan cheese and dessert is a pudding cup.

Lunches from now on will be leftovers from the night before, so always make a bit extra at dinner for this purpose…if not you’ll be eating sandwiches again!

Tuesday Dinner is stirfry.   You can get rice, canned veggies and canned chicken breast pieces and even soy sauce! Simple.

Wednesday dinner is Indian Chickpea Curry!  Adventurous and easy!  Again use the rice you already bought, 1 can of coconut milk, some spices (this shop does have individual spices if you need to buy them),a can of tomatoes and a can of chickpeas! Done!  Click the link for a recipe or go online to find one you like!  Dessert can be another pudding cup.

Thursday dinner will be more simple. I find that by this time of the week I am tired and don’t want to cook anymore!  So soup with extra pasta and crackers on the side!  Of course, this means you’ll be hungry again before bedtime rolls around so instead of dessert, have a lighter snack of hummus and crackers.  Dollarama does sell premade hummus, and it’s okay, but if you have a blender and a couple of dollars more then buy the tahini, can of chickpeas, garlic powder and lemon juice and make your own.  It will be much better!

Friday dinner will be breakfast for dinner!  It takes more time, but you don’t have to wake up early tomorrow, so indulge tonight!  Make pancakes!!  (this is assuming you have milk and eggs if not then you can make any of the meals from earlier this week to enjoy again!)  Dessert can be canned fruit drizzled with maple syrup!

Saturday dinner will be tuna burgers!  This is a recipe I came up with for my kids.  Crush crackers of any kind, mix with the drained tuna.  I added pureed veggies to get my kids to eat more veggies, but you can use canned veggies for extra texture.  For flavour you can add bb-q sauce, or ketchup.  Squeeze the patties together and fry on a non stick pan.  Enjoy with a side of veggies and pasta or rice.  Later on you can have some popcorn and chocolate with a movie!

Sunday dinner will be pasta salad.  You can use pasta and canned veggies and salad dressing tossed together. you can even rinse diced tomatoes and add them as well!  Dessert can be cereal marshmallow bars (Like rice crispy squares, but use another cereal instead)!

 

So now comes the question how much is this going to cost?

Just under $50!!

This does include the cost of the ingredients to make your own hummus, if you buy the pre-made, then you’ll spend less there, too.

 

I have to say that there are a few things that I feel could lower your weekely bill, too.  If you were to keep an eye on your local grocery store flyers you may get for a cheaper price…those would be great prices for your pantry building challenge (Coming Soon!)  I think these prices can reflect feeding 2 people comfortably.  Therefore more people means a higher price tag, but you can use simpler recipes with less ingredients than these! For example they have KD for $1 each, two boxes with a side of veggies and you’ve got a meal to feed four people for $3! Instead of the $4 the Indian Curry will cost you!

 

Not Too Shabby!!!

 

So, would you try this out for one week? What is you grocery budget for the week normally?  How would this help you save money for something else?

Download my free menu planning worksheet and try it! Your Wallet will thank you!

Keep me posted!  Take a picture of your menu plan and your grocery haul!  Let me know how it’s going!

Take care and Be well!

Sylvie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *